IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Кој го создаде Бог?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Кој го создаде Бог?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 33>
Автор
Порака
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2009 во 22:56
Originally posted by anakin anakin напиша:


Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by anakin anakin напиша:


da trgneme po obraten redosled\1.ako gospod sozdade Zemja, zivotinski svet i lugjeto. koja polza ima od toa sozdavanje, ako seto toa kje go snema, dali Bog kje si stvori nov svetili zasto ne go unisti ovoj i stvori svet bez ateisti2.ako covek go stvoril pa Gospod, koja polza ima covekot od takva mislovna kreacija, mislam deka ateistite bi navele mnogu polzi, oti od teistite nitu cekam deka bi probale da naveduvat , oti se kosi so nivnoto poimanje za Gospodno neka teistite kazat koja polza ima Gospoda ateistite koja polza ima Covekotod ovie nivni kreacii pod 1 i 2



Bidejki sum vernik, ke ti odgovoram na prvoto prasanje.

BOG e ljubov i od ljubov ja stvori ovaa prekrasna Zemja za nie lugeto da imame korist i da uzivame vo beskraen zivot bez stradanja, bolesti i smrt. Tuka nema za Nego korist, toa e napraveno za NASA KORIST.

BOG e Tvorec, sto znaci TOJ ne ja stvoril samo planetata Zemja i se sto postoi na nea, tuku i celata vselena.


Prvite tvorbi na BOG bile duhovnite sustestva koi se nevidlivi za naseto oko, toa se angelite. No, Zemjata e sozdadena za lugeto.

No , za zal, znaeme deka pod vlijanie na Satana Gavolot, lugeto se otstranija od BOG i ne sakaa da TOJ da vladee nad niv i po cena duri da go izgubat vecniot zivot go napustija Izvorot na Zivotot i so toa na Zemjata vleze smrtta. Posledicite od nezavisnosta od BOG se cuvsvtuvaat i den denes. Nasekade gledame stradanja, bolesti, nepravdi i na krajot smrt. Toa e ona sto odbraa nasite praroditeli. Mu poveruvaa na Satana deka nema da umiraat i deka ke stanat bogovi , no izleze druga rabota.

Nezavisnosta od BOG vodi do katastrofalni posledici, svedok za toa ni e istorijata.

No, setoa toa ke go snema eden den, BOG ke go unisti ovoj svet i ke sozdade nov svet, bez ateisti, vo koj ke se vrati prvobitnata harmonija pomegju lugeto i BOG i smrt nema da ima vekje, ni starost ni bolka, zasto poranesnoto ke pomine. Ke ima i voskresenie na mrtvite.

Toa e nakratko sto moze da se kaze .



izgleda ne se razbravmeprasanjeto bilo, so kjar ima gospod od stvaranje na vselenata i nzsata zemja i nas lugjeto, toa se taka minorno za negovi pojmoviso ne si stvoril nesto nalik na nego, da bide so nego vo posmileni vrski nego so nastoa e kako jas da stvoram amebi i da gi gledam kako se sutkaat tamu vamu, nemislis deka brzo kje mi se sdosadi????nikoj ne stvara minorni raboti , veruvaj



Vidi sega vaka, BOG ne e covek pa da presmetuva dali ima kjar od nesto ili ne. Samo nie nesovrsenite lugje velime taka: Sto dobivam jas od toa itn. BOG ne stvoril od ljubov, ni ja podaril ovaa prekrasna planeta da uzivame vo zivotot. Arno ama, znaeme sto se sluci. Covekot sakase sam da si postavuva pravila, i da stane sam na sebe Bog, sto ne e vozmozno. Go napravija toa po cena na vecniot zivot, veruvajki mu povekje na Gavolot otkolku na BOG. Vakviot svet kako sto ziveeme deneska e ispolnet so stradanja, stareenje i neizbezna smrt.

Na pocetokot covekot bil sovrseno sustestvo, lugeto ne bile minorni kako sega, trebalo da bidat zdravi, bez mani , ne kako deneska. Nemalo zloba na Zemjata, lugeto megu sebe i zivotnite bile vo mir.

Ne znam kolku ke se soglasis so mene i dali ke bides zadovolen od mojot odgovor, jas samo ti go kazav moeto mislenje bazirano na Biblijata. Pozdrav!

Изменето од KINGDAVID - 17.Септември.2009 во 23:06
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2009 во 12:01
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Mislev na Bog Otec, Sozdatelot na neboto i zemjata... ( Kogo Evreite go narekuvale Jahve, Jehova).среќа
Ne mislev nitu na alah, nitu na amon ra...голема%20насмевка

Види Даре, јас убаво знам дека ти веруваш во тој бог кој погоре го наведе, но очигледно не ми ја сфати алузијата од мојот претходен пост, каде велам:
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Ne, Бог е Вистинит.

... Ај пробај го следново. Затвори ги очите и замисли дека живееш во Месопотамија, или Вавилон, или Рим или Атина ... пред едно 2-3 илјади години. ... ... Дали тогаш, ...  ќе имало сила некој да те разубеди дека твојот бог не постои?размислување Нормално, ти со сите расположливи „аргументи“ (пишани, материјални, усни преданија ...) ќе се обидуваш да ја докажеш вистината дека тој твој бог навистина постои! Нели?намигнување

Зарем и денес не се прави истото во докажувањето на „вистинитоста“ на богот во кој ти веруваш?намигнување

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

... No, setoa toa ke go snema eden den, BOG ke go unisti ovoj svet i ke sozdade nov svet, bez ateisti,мечтаењеголема%20насмевкасвиркање (заб. Златник) vo koj ke se vrati prvobitnata harmonija pomegju lugeto i BOG i smrt nema da ima vekje, ni starost ni bolka, zasto poranesnoto ke pomine. Ke ima i voskresenie na mrtvite...

А секс, ќе има секс? збунетост Не за друго (од ќеиф) , туку дали во таа идила човекот и понатаму ќе прави човек или ќе нема раѓање, туку бог пак ќе си игра со калта?  изненадување Кој се родил се родил, а и од овОа умрениве кои ќе оживеат ќе испадне уште нешто, пааа ... доволно ќе бидат за еден прекрасен „соживот“!   
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2009 во 21:52

Zlatnice,kade pisuva deka BOG si igral so kalta? Neli rece deka ja imas Biblijata?

Ili samo tvoite deca ja citaat .



P.S. Vakov saren post ne sum videl na forumot! Mnogu mi se dopagaat slikickite. Ovoj post treba da go proglasime za najlicen. Navistina go mislam toa, mi se dopaga .

Pozdrav

Изменето од KINGDAVID - 18.Септември.2009 во 21:54
Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2009 во 21:53
od pepel sme se sozdale-kal
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2009 во 21:56
Originally posted by *moon* *moon* напиша:

od pepel sme se sozdale-kal



Pepel?
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2009 во 21:57
Brate zlatnik, ne samo sto se vodi bitka deka mojot Bog postoi ( nasiot ), tuku se vodi bitka i koja slava e pravilna nemu, t.e, koja crkva ne uci na vistinata!
Кон врв
Ateist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 757
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ateist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2009 во 23:30
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:



No, setoa toa ke go snema eden den, BOG ke go unisti ovoj svet i ke sozdade nov svet, bez ateisti, vo koj ke se vrati prvobitnata harmonija pomegju lugeto i BOG i smrt nema da ima vekje, ni starost ni bolka, zasto poranesnoto ke pomine. Ke ima i voskresenie na mrtvite.

Toa e nakratko sto moze da se kaze .




Она што знам е дека светот ќе биде подобро место за живеење кога ќе нема: религии, националности, алчност, глад, без рај и пекол, без господ, без луѓе во наметки (без разлика дали се попови, оџи, рабини....итн) кои во името на господ (кој BTW затоа и го измислиле) ќе собираат (читај пљачкаат) пари од народот нема да плаќаат даноци и ќе возат скапи коли
Да пријателе, знам дека тоа време ќе дојде, само за жал ни јас па ни ти, иако си доста помлад, нема да го доживееме
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2009 во 00:06
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Zlatnice,kade pisuva deka BOG si igral so kalta? ...

Де бе КингДавиде, ептен се буквално сфаќаш!плазење  Јас сакав така, накратко (и сликовитонамигнување), за да не одземам простор и време, но ... во ред!
Ајде малку од друга страна. Во Генезисот (Битие 1Мој. 2:7) се вели: „ Господ, Бог, го обликува човекот од земниот прав и му дувна здив на живот во носалките. Така човекот стана жива душа.“
Во аргументите за постанокот на човекот, пред неколку дена некој од верниците даде пример дека човечкото тело ги содржи сите елементи кои ги има земјата. (Веројатно и ти или некој друг го имаше тоа прочитано, те молам сега не ме терај да го барам тој пост!) Значи тоа е „доказ“ дека човекот е створен од земја! Но, да не заборавиме дека човекот во себе содржи и (нај)голем процент вода, некаде 75 - 80%. Значи, човекот е мешавина од земја и вода. Баш ме интересира, како поинаку се вика мешавината од земја и вода, ако не кал?
Е сега, зошто Мојсеј изумил да го пише и тој податок дека бог ставил и вода ...не%20знам! Којзнае, можеби тогаш сеуште не било откриено дека човечкото тело содржи вода!глупчоголема%20насмевка Или пак намерно го оставил, бидејќи се подразбира дека мора да има вода, исто како и многу други работи кои не се пишани, ама се „подразбираат“, ако се во ваш интерес!
И пак, не ми одговори, дали „тогаш“ ќе има или ќе нема секс?
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Brate zlatnik, ne samo sto se vodi bitka deka mojot Bog postoi ( nasiot ), tuku se vodi bitka i koja slava e pravilna nemu, t.e, koja crkva ne uci na vistinata!

И повторно и повторно и повторно ... нема одговор !тага
Аман бе Даре, дај барем ти еднаш одговори на едно мое прашање!молитва Нема смисла по трет пат да ти го поставувам истото!
Не се плаши, нема да направиш никаков грев пред твојот бог ако ми кажеш. Тој одговор ќе биде само хипотетички, ти пак верувај си во твојот бог.



Изменето од Zlatnik - 19.Септември.2009 во 00:10
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2009 во 00:20

Golem segobiec si Zlatniku, alal da ti e


Ajde napravi pak nekoj saren post kako toj pogorniot, so slikickite,angelite , stvarno mi se dopadna .

Ke predlozam na moderatorite da ti dadat nagrada za najlicen (vizuelen) post
Кон врв
Ateist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 757
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ateist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2009 во 09:36
Се прашувам што стана со демократијата на форумов, секогаш ли ќе ги кастрите мислењата кои не ви се допаѓаат????
што има толку лошо во реченицата
Сепак видовме твојот господ и твојата банда неверници во непостоењето на господ што направија“
а господинот кинг далид не доби опомена за реченицата
Na tebe i na tvojata banda ostanuva takov da go napravis.

Барем да објаснеше модераторот зошто е мојот пост толку штетен за форумов?
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2009 во 09:52
Zlatnik ajde povtori go prasanjeto oti stvarno ne razbrav nisto...тагаголема%20насмевка
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2009 во 18:06
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

... Ај пробај го следново. Затвори ги очите и замисли дека живееш во Месопотамија, или Вавилон, или Рим или Атина ... пред едно 2-3 илјади години. Сега кажи ми го името на богот во кој веруваш! Или да не одиме толку далеку, замисли дека денес си се родил во С.Арабија или Египет или Индија ... на кој бог мислиш кога велиш дека е вистинит?  Дали тогаш, како и сега, ќе имало сила некој да те разубеди дека твојот бог не постои?размислување Нормално, ти со сите расположливи „аргументи“ (пишани, материјални, усни преданија ...) ќе се обидуваш да ја докажеш вистината дека тој твој бог навистина постои! Нели?намигнување

Значи, не те прашувам во кој бог сега веруваш, туку во твојата имагинација да се префрлиш во едно друго време и на други простори!
Мислам дека сега разбра што сакам да знам?големо%20гушкање
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2009 во 18:10
Aaaa, vo mesto kade shto vo Onoj Bog vo Koj veruvam sega, na toa mesto da ne se nishto spomenuva za Nego, vo toa vreme i na toa mesto da ne se znae za Nego?

Ke se objavi Toj i na toa mesto kade shto ne se ochekuva da se objavi...среќа
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2009 во 20:07
збунетост збунетост збунетост
Добро. добро ... ај, се виде!воздивнување
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 33>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,094 секунди.