IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Изградба на црква на плоштад Македонија?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Изградба на црква на плоштад Македонија?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 8788899091 114>
Прашање: Дали сте за нова црква со работен наслов “Св. Никола“ на плоштадот?
Одговор Гласови Статистика
49 [25,79%]
140 [73,68%]
1 [0,53%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јуни.2009 во 16:05
Исидора, не знам зошто воопшто се трудиш да ни раскажуваш приказни, една од основните работи што ми смета е исполитизираноста на црквава
нема тука ништо поврзано со религијата или „духовното“
А доколку целта на црквава е пак ширење на христијанството, тога веќе пеесет пати предложив на каков начин може тоа да се прави
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Isidora Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 112
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isidora Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јуни.2009 во 21:17
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

Isidora ..... gospod e sekade naokolu ...... a najpovekje vo onie koi vistinski veruvaat .... nim ne im se potrebni hramovi za da go najdat boga ..... a dokolku imas veteno nekoe tenderce za izgradbata , e togas e sosem razbirlivo toa sto vlozuvas natcovecki napori da ne ubedis vo opravdanosta i NEOPHODNOSTA od eden takov objekt намигнување



Tocno e deka Bog e nasekade.No crkvata kako hram ima mnogu vazna uloga.Uste vo ranoto hristijanstvo lugeto gradele hramovi kade ke mozat site zaedno da se soberat i da zaednicarat.Zatoa sto Bog veli:"Kade se dvajca ili trojca sobrani vo Moe ime,tamu sum i Jas."
Nie treba da bideme zva crkva Hristova.Ne samo da se nareceme Hristijani,tuku i site zaedno da zaednicarime.
Crkvata e mesto kade se osvetuvaat najgolemite darovi:Teloto i Krvta Hristova.Taa e mesto kade prestojuva Bog i mesto kade hristijanite imaat moznost da dojdat vo dopir so najgolemite tajni Hristovi (pricest),so sto se udostoeni so najgolemoto nesto-direktno da Go primat Boga vo sebe.Nemoze toa vino i toj leb da se osveti na drugo mesto i od nekogo,kojsto ne e rakopolozen za toa.Zatoa sto obicniot mirjanin ne poseduva takov blagoslov od Boga za vrsenje na taa sluzba.
Vasilievata Liturgija na Sv.Vasilij Veliki i Zlatoustovata Liturgija na Sv.Jovan Zlatoust ne se zaludno napisani.Da prisustvuvas na takva liturgija,kako ziv del od crkvata kako organizam,e navistina ogromna cest,dokolku ja razbiras sustinata i silata na istata.
Znaci,mene voopsto ne mi se vazni tie povrsni nesta vo vrska so crkvata.
Denes mnogu mirjani ne odat vo crkva bidejki neznam koj svestenik bil vakov ili onakov.
Vidi,crkvata i nejzinata sustina ne ja pravi svestenikot.Na litugijata sekogas darovite podednakvo se osvetuvaat,i nivnoto osvetuvanje ne zavisi od dostojnosta ili nedostojnosta na svestenikot koj sto sluzi.
Jas odam vo crkva zaradi Boga,a ne zaradi svestenikot kojsto sluzi.Odnosot ili negovata dostojnost/nedostojnost ne go gradi mojot odnos kon Boga i kon crkvata kako Negova.
Koga ne bi se gledala crkvata kako edna obicna institucija,ne bi postoele bespotrebni grizi i osuduvanja,od koi nieden covek nema nikakva polza.
Istoto e i za onoj kojsto ja gradi i sl.
Toa sto jas vlozuvam napori,ne gi vlozuvam zaradi tvojot fiktiven faktor,koj go navede.
Crkavata ke se izgradi,odlukata e donesena.Pa so ogled na toa,ne bi imala nikava potreba seuste da debatiram.No,Onoj poradi Koj seuste posvetuvam vnimanie na ova,e Pregolem.Zatoa ne prasuvaj zosto e toa taka...
Opravdanosta i neophodnosta mislam deka sekoj poedinecno,porano ili podocna,ke ja razbere,samo toj cas da ne bide trinaesettiot....

Кон врв
Isidora Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 112
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isidora Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јуни.2009 во 21:20
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

Исидора, не знам зошто воопшто се трудиш да ни раскажуваш приказни, една од основните работи што ми смета е исполитизираноста на цркваванема тука ништо поврзано со религијата или „духовното“А доколку целта на црквава е пак ширење на христијанството, тога веќе пеесет пати предложив на каков начин може тоа да се прави


Bas poradi toa sto ja gledas crkvata kako institucija,milion raboti ti smetaat.Jas veke kazav deka na nisto drugo,osven crkvata kako ziv organizam ne brnuvam vnimanie i ne mi e vazno,navistina.
Srekna sum sto se pravi nesto koe e korisno za nas kako narod,i Makedonija kako zemja,a pred se,za Boga.

Изменето од Isidora - 25.Јуни.2009 во 21:21
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2009 во 14:39
Originally posted by Isidora Isidora напиша:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

Исидора, не знам зошто воопшто се трудиш да ни раскажуваш приказни, една од основните работи што ми смета е исполитизираноста на цркваванема тука ништо поврзано со религијата или „духовното“А доколку целта на црквава е пак ширење на христијанството, тога веќе пеесет пати предложив на каков начин може тоа да се прави


Bas poradi toa sto ja gledas crkvata kako institucija,milion raboti ti smetaat.Jas veke kazav deka na nisto drugo,osven crkvata kako ziv organizam ne brnuvam vnimanie i ne mi e vazno,navistina.
Srekna sum sto se pravi nesto koe e korisno za nas kako narod,i Makedonija kako zemja,a pred se,za Boga.
а како да ја гледам црквава кога темава за неа е во подфорум политика?
црквата не е жив организам, туку луѓето, црквата е само градба од одредени материјали
и од кога тоа црквата е корисна за народот или за Македонија како земја (зборам конкретно за оваа црква)?
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Isidora Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 112
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isidora Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2009 во 19:32
Originally posted by zabegan zabegan напиша:



а како да ја гледам црквава кога темава за неа е во подфорум политика?црквата не е жив организам, туку луѓето, црквата е само градба од одредени материјалии од кога тоа црквата е корисна за народот или за Македонија како земја (зборам конкретно за оваа црква)?



Ne znam zosto e stavena vo podforum politika,za toa drug e odgovoren.Toa sto crkvata kako tema e tuka stavena,ne znaci deka treba istata da se ispolitizira.
Crkvata e ziv organizam,nie sme nejzini oddelni delovi.
Prethodno zboruvav za crkvata,i sigurna sum deka si procital,taka da ne se povtoruvam,odgovorot za ova veke go imas.
A crkvata (bez razlika koja e,zboruvam opsto),otsekogas bila,e i ke bide korisna i premnogu vazna za narodot i Makedonija kako zemja,a i za ova sum kazala prethodno zosto,prosetaj po postovite ke vidis.
Bas konkretno za ovie prasanja imam mnogu napisano,vidi.

Кон врв
Neptun74 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Orbiter

Регистриран: 23.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neptun74 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2009 во 19:39
Masala... od 110 posta, "samo" 108 na temava... Boze, Boze...

Nekoj od petni zili se trudi da ni se pretstavi kako vernik, a vo cel podforum veroispoved - nieden post...

Изменето од Neptun74 - 26.Јуни.2009 во 19:49
DeepBlue
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2009 во 21:09
Па не знам колку пати досега имам дообјаснето (покрај воведниот пост на авторот) зошто темава е во политика и за што треба да се дискутира на подфорум политика, а за што на подфорум вероисповед.
Ако некому сеуште не му е јасно, јас тука ништо не можам.
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2009 во 21:16

nisto cudno ... nekoj ocigledno i ponataka sekularnosta e poistovetuva so verata ....... a zgora na se ako e i clen na partijata koja toa go poddrzuva не%20знам.... ete ti crkva голема%20насмевка



Изменето од miroslav_g8 - 26.Јуни.2009 во 21:16
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2009 во 21:23
Ај немојте и тука, само што ја дочистив другата теманамигнување

Слушав на вести Владата се откажала од градење на црквата, ама земјиштето и го доделила на Црквата...
Значи црква пак ќе има, само не со пари на Владата...?
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2009 во 21:26
ne po vrat tuku po Šija голема%20насмевка
Кон врв
Neptun74 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Orbiter

Регистриран: 23.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neptun74 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2009 во 21:29
Neee, toa ne bese cistenje tuku secenje Muabetot na nisto ne lici vekje...

Jas ke se povtoram za temava - Neka gradat i 5 crkvi na plostad, ama ne vakva kako sto isplaniraa sega i ne bas na taa parcela, koja vsusnost i ne postoese do sega. Neka se otkazat od profitot na onaa golemata parcela sproti stokovna i neka napravat tamu edna gooooooooolema i moderna crkva.

Изменето од Neptun74 - 26.Јуни.2009 во 21:34
DeepBlue
Кон врв
Popi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Popi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2009 во 04:42
Originally posted by Neptun74 Neptun74 напиша:

Masala... od 110 posta, "samo" 108 na temava... Boze, Boze...

Nekoj od petni zili se trudi da ni se pretstavi kako vernik, a vo cel podforum veroispoved - nieden post...
 
Za ova epten so vo pravo. големо%20гушкање Da ne chuva Gospod od vakvi "vernici", koi go izmachuvaat narodot vo ime na "boga". голема%20насмевка
 
A mozhebi e i nekoj missioner...od onie po vrati shto odat im dosagjaat na lugjeto na sred jadenje...i vo nedela koga treba da se odmorat. голема%20насмевка
 
 
 
 
Кон врв
Popi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Popi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2009 во 06:22
Se spomna nekade istoto, megutoa ne ja vidov i vestta - pa ako veke ja ima izbrishete ja ovaa slobodno. големо%20гушкање
 
Владата се откажа од црквата - ја препушта на МПЦ  аплауз  (koj reche deka ne go slushaat narodot голема%20насмевка)
 
Владата ги стопира сите активности за изградба на црква на Плоштадот Македонија, а целокупната документација ќе и ја отстапи на Македонската православна црква (МПЦ).

Ова денеска го соопшти Владата, додавајќи дека го одзема корисничкото право на министерството за култура за користење на земјиштето наменето за изградба на црквата, кое треба да ги стопира сите активности во врска со изградбата на црквата, а документацијата да и ја предаде на МПЦ.

Со ова, како што се наведува, му се овозможува на министерството за транспорт, согласно законските овластувања, земјиштето да го даде на Македонската православна црква, од која ќе зависи во целост продолжувањето на понатамошните активности и надлежноста по ова прашање.

Vo sekoj sluchaj zashteduvaat ogromni sumi na pari....a dali i koga ke se gradi e prashanje, sepak, ne? голема%20насмевка

Zatoa shto....;
 
МПЦ загрижена поради отпорот за изградба на црква во Скопје
 

 
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2009 во 14:25

Еден чекор кон правдината е направен, дотичниот храм нема да биде граден од џебот на граѓаните, барем не дирекно среќа

Сега уште да истуркаме да не се гради воопшто овој храм и редно време ќе биде да си направиме една частенка сите ние што пишувавме на оваа тема против изградбата на овој храм големо%20гушкање
 
Зошто владата и ја предава документацијата на МПЦ кога разурнатиот храм (Константин и Елена) не бил никогаш сопственост на МПЦ, туку на власите?? збунетост
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 8788899091 114>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.