IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Бугари - 100% ТуркоМонголи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Бугари - 100% ТуркоМонголи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 419420421422423 824>
Автор
Порака
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2009 во 13:56
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Од однародените и туркомонголизираните подршка не ни е потребна.


Сори, ама без наша подршка нема влез ни у ЕС ни у НАТО. Условието за влез во тие организации е страната да нема спорове и неизjаснени нешта со комшиите. (сега хрватите имат проблем со Словениjа заради некаква краjбрежна ивица. Ако овоj проблем не биде решен - тоа ке биде пречка за Хрватско за влез во тие организации.
Со грците си имате трк за името. Со нас - за историjата.
Никоj да не си мисли ште ке видите ЕС и НАТО без приемане на историческата вистина.. (дури и со грците да го решите проблемот со името).



Со такви пријатели како вас, кому му е потребен непријател.

Рековме, вашата историја од река Марица па на исток се до Сибир.
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2009 во 14:11
Убаво е што во ЕУ не размислуваат како Бугари туку како слободни луѓе со слободен ум.Имено ЕУ парламентот пред некој ден изгласа резолуција каде што споровите меѓу државите ке се решаваат по легален пат - на суд а не во политика или со политичка интервенција - со овој заклучок и Хрватска а и Македонија добија зелено светло за влез у ЕУ без можност на политичко попречување од било која земја членканамигнување
ЕУ е создадена да иницира економска и регионална соработка,националниот дух секој си го задржал и не е никаков момент во било кое барање за членствоголема%20насмевкаТоа се вика демократија и слободоумие,нешто што Бугарите го немаат а изгледа и уште долго нема да го добијатзбунетост
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2009 во 14:25
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Убаво е што во ЕУ не размислуваат како Бугари туку како слободни луѓе со слободен ум.Имено ЕУ парламентот пред некој ден изгласа резолуција каде што споровите меѓу државите ке се решаваат по легален пат - на суд а не во политика или со политичка интервенција - со овој заклучок и Хрватска а и Македонија добија зелено светло за влез у ЕУ без можност на политичко попречување од било која земја членканамигнувањеЕУ е создадена да иницира економска и регионална соработка,националниот дух секој си го задржал и не е никаков момент во било кое барање за членствоголема%20насмевкаТоа се вика демократија и слободоумие,нешто што Бугарите го немаат а изгледа и уште долго нема да го добијатзбунетост



Оставаш простор дека некогаш би можеле и да го добијат?! Мислам на слободоумието.

Искрено, многу очекуваш.
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
taanas Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 331
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај taanas Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2009 во 14:30
Пак не си си научил урока! Ако някоя страна членка не ратифицира договора за присъединяване на нова страна същана няма как да влезе в ЕС!
А дали имат некакъв спор това е друг въпрос той може и да се реши в съда в една или друга полза но докато нема подписи от сите страни членки- ЕС и НАТО през крив макарон
Ако сметате че можете да сте в ЕС и едноременно с това да немате добри относи със съседите значи нещо не са ви обяснили !
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2009 во 14:38
Originally posted by taanas taanas напиша:

Пак не си си научил урока! Ако някоя страна членка не ратифицира договора за присъединяване на нова страна същана няма как да влезе в ЕС!
А дали имат некакъв спор това е друг въпрос той може и да се реши в съда в една или друга полза но докато нема подписи от сите страни членки- ЕС и НАТО през крив макарон
Ако сметате че можете да сте в ЕС и едноременно с това да немате добри относи със съседите значи нещо не са ви обяснили !


Колку што мене ми е познато и вие немавте и уште немате добри односи со соседите па ве примија некако.

Како и зошто незанам, но се ми се чини дека се каат за одлуката. Но, како и обично Европа тоа несмее да си го признае, ама ве преставуваат како нивен клозет.

Изменето од Platenik - 17.Март.2009 во 14:39
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2009 во 14:40
зошто да прифаќаме исфорсирана и недетално истражена историја?

и у к*рац више со тие унии, кога некој толку многу ме условува да влезам во неговото друштво и ми вика да сменам се за мене и моите односи со другите, тој не ми е пријател и нема што да се дружам со него

ако сакате не не примајте, и онака не ве сакаме
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 146
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да   бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2009 во 14:45
ама няма да де одите
сакате-несакате
ке ви изцивилизираме и пак ке ве приемемеголема%20насмевка
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2009 во 14:48
Originally posted by да   бе да бе напиша:

ама няма да де одите
сакате-несакате
ке ви изцивилизираме и пак ке ве приемемеголема%20насмевка
абе нејќам да се „цивилизирам“
сакам да ме остаат на раат сите да си ја истражувам историјата и културата на својот народ, иако некогаш не се совпаѓа со фактите на соседите
и нормално дека ќе идеме сакам - нејќам, ипак е наш избор, нема што вие присилно да не „цивилизирате“
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
taanas Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 331
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај taanas Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2009 во 15:17
Originally posted by Platenik Platenik напиша:



Колку што мене ми е познато и вие немавте и уште немате добри односи со соседите па ве примија некако.

Како и зошто незанам, но се ми се чини дека се каат за одлуката. Но, како и обично Европа тоа несмее да си го признае, ама ве преставуваат како нивен клозет.


Немаме проблеми със съседите членки на ЕУ !!!! А Македония заради една груп**ка стари комплексирани югокомунари за които се българско е лошо ще си седи в лай**та дето е сега!
Иначе с повечето македонци българите чудесно се разбират даже песни певат заедно!
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2009 во 15:20
Некако туркомонголчињава каснат со времето - значи ова јас што го напишав е одлука донесена од ЕУ парламентот баш за проблемот со СЛовенија и Хрватска,значи политичко попречување за членство во ЕУ нема да има а за Македонија тоа дојде ко џокер у покер бидејки резолуцијата е склопена и потпишана за општи кавги со соседите а не за еден случајнамигнување
Кон врв
taanas Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 331
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај taanas Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2009 во 15:35
Абе Бугич ако парламента на Гърция не ратифицира договора за присъединяване на Македония нема ЕС и нема НАТО! По тая причина нема и обща конституция в ЕС щото една от страните членки не го подписва! Не се заблуждавай с това!
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2009 во 15:38
Originally posted by taanas taanas напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:



Колку што мене ми е познато и вие немавте и уште немате добри односи со соседите па ве примија некако.

Како и зошто незанам, но се ми се чини дека се каат за одлуката. Но, како и обично Европа тоа несмее да си го признае, ама ве преставуваат како нивен клозет.


Немаме проблеми със съседите членки на ЕУ !!!! А Македония заради една груп**ка стари комплексирани югокомунари за които се българско е лошо ще си седи в лай**та дето е сега!
Иначе с повечето македонци българите чудесно се разбират даже песни певат заедно!


Tanaase, да не се лажеме, вие влеговте во ЕУ по претходна согласност на Грција, која ви се смилува откако и ги исполнувте сите желби, односно со која потпишавте низа договори, меѓу кои и дека целосно се откажувате од Егејска Македонија и луѓето таму.
Затоа и вашата држава ден-денес не смее да каже ништо кога се во прашање луѓето таму, бидејќи секоја ваша интервенција, ќе наиде на остар одговор од Грција, што дополнително ќе ви ја комплицира и онака незавидната положба.

Изменето од macedon_alex - 17.Март.2009 во 15:38
Кон врв
taanas Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 331
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај taanas Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2009 во 15:55
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:


Tanaase, да не се лажеме, вие влеговте во ЕУ по претходна согласност на Грција, која ви се смилува откако и ги исполнувте сите желби, односно со која потпишавте низа договори, меѓу кои и дека целосно се откажувате од Егејска Македонија и луѓето таму.
Затоа и вашата држава ден-денес не смее да каже ништо кога се во прашање луѓето таму, бидејќи секоја ваша интервенција, ќе наиде на остар одговор од Грција, што дополнително ќе ви ја комплицира и онака незавидната положба.

Съгласен съм че има извесно премълчаване за българското население в Гърция и техните права! Само че говоря за днешните българи които живеят в Гърция! Те нямат никакви права и нищо не се чува за тях! Единствено Каракачанов пцуе по гърците по този въпрос!
Иначе има една спогодба от 1927 Моллов-Кафандарис на която гърците се позовават когато имаме претенции към тях.С други думи за тях въпроса е приключен!

Нема как да имаме претенции за хората в Егейска Македония без това да влоши отношенията и с Македония!
Тогава и вие ще имате проблем така че в случай вие печелите от това!
Македония и без това е в сложна ситуация в момента и мисля че правилно не се поставя този въпрос! Няма какво да спечелим освен караница и с Гърция и с Македония.
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2009 во 15:57
Точно така но сепак интересот на ЕУ е поголем од Бугарија или Грција - така да секој ке си легне на брашнонамигнување
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 419420421422423 824>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,485 секунди.