IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - СДСМ - 11 Октомври 2010 ден за новото вос
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

СДСМ - 11 Октомври 2010 ден за новото вос

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 9>
Автор
Порака Обратен редослед
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2010 во 20:46
Da doaga branko prv pat na vlast,,,da se lazeme...ama posle tolku godini..pretsedatel premier i na kraj pak nisto...neznam navistina sto bara poveke.....Nisto ne sozdade...a unisti premnogu vo Makedonija.....edno delo negovo ne ostanalo zapameteno po dobro........i kako uste ima luge koi letaat po nego kako muvi bez glavi.......nitu ministrite negovi stvorija nesto, nitu toj stvori, na nikoj nacion ne se dokazaa...

a sega za da bide mizerijata pogolema kreva buntovi vostanija i revolucii za da ja ocrni Makedonija pred EU i cel svet...no za zal nema da mu uspee..Buntovite se krevale pred mnug godini nanazad koga lugeto ne mozele covecki i kulturno da se razberat.....ama izgleda branko zaostanal vo taa civilizacija....pa ednostavno ne znae poinaku.....

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2010 во 20:39
Originally posted by ARISTOKRAT ARISTOKRAT напиша:

Nikola gruevski im dade do znaenje i na Branko i na Ljupco deka Makedonija ne e nitu Srbofilska tvorevina nitu Bugarofilska tvorevina.zatoa covekot od nemaj kade da gi zapri ovie mracni sili im go vturna antickiot koren na Makedoncite ,a so toa im ja zatvori ustata na dvajcata.


taka e.............да

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
ARISTOKRAT Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 15.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ARISTOKRAT Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2010 во 20:37
Nikola gruevski im dade do znaenje i na Branko i na Ljupco deka Makedonija ne e nitu Srbofilska tvorevina nitu Bugarofilska tvorevina.zatoa covekot od nemaj kade da gi zapri ovie mracni sili im go vturna antickiot koren na Makedoncite ,a so toa im ja zatvori ustata na dvajcata.
Кон врв
zenmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Interceptor

Регистриран: 05.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4262
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zenmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2010 во 20:30
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Kvalitetnata opozicija ne se dokazhuva so mitinzi i protesti.

Taa toa go pravi so konstruktivni planovi i proekti.

Protestite i mitinzite se organiziraat koga taka ponudenite koncepti na opozicijata narodot gi prifakja, a vlasta se oglushuva i ne dozvolva da bidat realizirani preku opshtousvoenite demokratski nachini na opshtestvuvanje.

Opozicijata oponira kreativno so ponuda na konstruktivni reshenija, a ne kampanjski so manifestacii i so negativnosti na sekoj vladin proekt. Taka samo ja dokazhuva svojata neserioznost i nesposobnost za zdobivanje so vladina pozicija.

Na drzhavata sekogash i e potrebna kvalitetna (toa e onoa tolku izliteno kazhano "silna"), konstruktivna i kreativna opozicija.
 
 
Jas bi rekol deka pred se na drzvata i e potrebna "Konstruktivna i Kreativna Pozicija"
Nikola Gruevski e glupav ako misli deka moze da sozdade silna drzava i moderna ekonomija so "Dobra diktatura"
Kade se nezavisnite sudevi i nezavisnite mediumi ?
Ova sho ti si go napishal bi bilo dobro koga bi bilo vistinito NO nemmoze na kritika na vlada da se dobiva postojano odgovor deka nekoj drug e kriv .
Me interesira tvoeto mislenje za petgodishna predizobrna kampanja na vladejachkata partija koja potroshi milioni evra od narodniot budzet za samoreklama ?


Изменето од zenmaster - 15.Октомври.2010 во 20:30
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2010 во 20:08
Начинот кој цело време се изнесува за квалитетна опозиција или уште повеќе позиција ,се сложувам треба да биде онака како што многумина критикуваат - кинструктивно. Сепак кај нас владеат правила на ганстерски капитализам,односно време кое било, кога се градела демократијата некаде на друго место,односно во паметните земји. Така работата изгледа дека опозицијата е депласирачка или без конкретни планови,а пак позицијата работи ревносно.Сепак на кого тоа да му изнесе планови,на оној кој секојдневно во собранието му нуди амандмани и од нив скоро ништо не се прифаќа. Знаете кога би се барале реално работи и тоа конструктивни за двете страни,тогаш кога ќе има посакуван живот остварен за секој,а не секој кога е на власт гледа да се налапа, и тоа да го брани дури и со апсурдности,а безмалку да го заборава обичниот човек со сите негови проблеми,тоа е реалноста.според мене,а мислам и според многу други на форумот.
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2010 во 18:58
Kvalitetnata opozicija ne se dokazhuva so mitinzi i protesti.

Taa toa go pravi so konstruktivni planovi i proekti.

Protestite i mitinzite se organiziraat koga taka ponudenite koncepti na opozicijata narodot gi prifakja, a vlasta se oglushuva i ne dozvolva da bidat realizirani preku opshtousvoenite demokratski nachini na opshtestvuvanje.

Opozicijata oponira kreativno so ponuda na konstruktivni reshenija, a ne kampanjski so manifestacii i so negativnosti na sekoj vladin proekt. Taka samo ja dokazhuva svojata neserioznost i nesposobnost za zdobivanje so vladina pozicija.

Na drzhavata sekogash i e potrebna kvalitetna (toa e onoa tolku izliteno kazhano "silna"), konstruktivna i kreativna opozicija.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2010 во 18:36
Ајдеее и тука влеговме во едноумиеизненадување
Сите се согласивме дека опозицијата треба да митингува, дека мора да си го држи активно членството, да ја критикува власта, дека во земјава бајаги работи не чинат, дека и сегашниве се фотокопија на преѓашните. И констатирав дека ја утнавме темата- бреее  исти ко власта станавме-само го одвлекуваме вниманието од вистинскиот проблем.
А вистинската “муабетка“ на дневен ред ни беше- ДЕНОТ Д. Зошто токму на 11 Октомври и зошто токму Прилеп?!збунетост
Зошто востние, зошто прва пушка?
Каде е симболиката?
И може ли овие денешни востаници да ги споредиме со првите/
Иста ли е ситуацијата ко тогаш или е бетер?збунетост

Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2010 во 16:25
Ама многу поинтересни се мешетарите на дпмне-то во прилеп,кои излегуваат со пресови на локалната тв,па така најглсна е, и пред и по тоа, нлп-пајтон партија,која ако ги видиш сите тие членови,на чело со нејзиниот главешина,сите се офајдија од дпмне-то и сите се на работа со дебели плати,па уште го критикуваат митингот,а тие посматреле мирно од страна биле достојни,на себе,нека ја кажат само зададената им задача за шпиунирање на народот.,и сума сумарум после по штабовите како си кажуваа кој бил и кој не бил подобен за таа ден,живи срамотилуци.
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2010 во 15:43


Pa znaesh kako e toa... opozicijata mora da e aktivna so bilo shto, pa i organizirajkji bilo kakvi prazni mitinzi i protesti dokolku nema nishto popametno da napravi... mora da gi drzhi chlenovite aktivni za da mislat oti neshto se planira i se raboti. Inaku kje go gubi demoraliziranoto chlenstvo i nabrzo kje postane politichki autsajder izumirajkji od javnata scena na drzhavata.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2010 во 11:37
once upon a time...
pardon, уствари...
пред некое време...
гледам на ТВ, едни одат по нашиве ни улици...
се наоружале со транспаренти, свирки, маички...
дигаат џева...
викаат, за што...??
за правата на животните, уствари за правата на кучињата бездомници...
нехумано се постапувало со нив, ги кастрирале па ги пуштале...
па ги успивале со инекции...
итн...
фино, убаво е да си хуман човек, да мислиш на другите, си мислам...
ама дали овие луѓе знаат колку ги има по нашиве сокаци...
зошто на децава им е страв и по бел ден да се враќаат дома...
колку луѓе се нападнати од орди кучиња...
ај можеби и не знаат, си мислам...

туку кога веќе излегле да се побунат, убаво е тоа...
да те има на телевизија, да го кажеш своето мислење...
демократија нели така...
ама не слушнав...
ама ниеден не слушнав да каже...
како он би го решил проблемот...
што би им правел на тие кучиња...

дали ќе ги зголеми каматните стапки...
можеби нема да води рестриктивна монетарна политика...
можеби ќе го зголеми ДДв-то, па со тие пари кои ќе изнесуваат...
_____на годишно ниво, ќе ја зголеми месечната сума на социјалата...
за____ денари...
ќе ги намали надворешните долгови кои изнесуваат____ денари...
ќе ги повлече обрзниците...
ќе ја зголеми платата на државните службеници...
или ќе ја намали...намигнување
за ___%, а со така заштедените пари...
ќе им ја зголеми пензијата на пензионерите за ___%...
итн...

а бе никој не кажа  ни збор...
како си дојдоа, така се разотидоа...
во топлите и убави домови...
а кучињата бездомници...
си останаа таму кај што се...

намигнување...
а бе случајно...
да не сум го згрешил подфорумов...
море да ни ги помешав лончињата...
упсссс...
pardon, уствари...


Изменето од којсумјас - 15.Октомври.2010 во 11:50
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2010 во 00:35
ако власта повеќе се труди да ја среди државава а помалку се бафта со тоа што оние другите не направиле изминативе години, можеби и ќе сработеа нешто поинаку...можеби на почетокот и јас верував дека овие ќе бидат подобри ама сега ми збоктисаа...стануваат дегутантни...секој ден ги слушам  нивните изјави против опозицијата наместо да кажат нешто конструктивно,нешто добро за нас...
кога ќе сватат дека опозицијата е тука за да ја критикува нивната работа,да ги притиска,да се бори за власт...
имам чувство дека тие всушност се опозиција а не позиција
а за митингот...абе многу непотребна прашина кренаа баш ВМРОвците
а дека имаше народ-имаше...од каде и колку не знам точно ама имаше
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2010 во 00:05
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

не е воопшто битно колку биле...а не беа малку ако се земе во обзир дождот...
мене нешто друго не ми е јасно
што бе толкава фама и еуфорија со тоа пребројувањето кога власта си работи супер и се е ок?
ако се е во ред во државава кој бе ќе го спомне некојси Б.Ц и некое си таму востание?
никому нема да му е гајле ако ни се џебовите полни а сметките исплатени на време,болниците снабдени со се што треба,учениците задоволни со бесплатните учебници....
кој е бе тој Б.Ц...и шо ни е гајле кога се е у реду во државава?
и не дека Бранче го критикува Кољо,оти треба да го критикува,опозиција е,а опозицијата тоа го прави...
туку се прашувам оти Кољо го критикува Бранче...вака правел,така правел...правел па затоа отиде во аут!
а Кољо е власт а не опозиција...
и не кажува ништо конструктивно туку само се бави со критикување и пребројување на опозиција,а?



 Se slozuvam so tvojot post Andjelina.

Navistina vlasta premnogu se zanimava so opozicijata namesto da si ja gleda rabotata.
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2010 во 00:04
А избори кога има???
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2010 во 23:37
цццц....никако бре да ги сфатам ова вмровциве....размислување
Се запнале дека Бранко треба да си оди, дека никогаш веќе СДСМ нема да живне додека е тој на чело, дека треба да дојдат нови фаци во партијата.....чиниш со душа и срце сакаат да му помогнат на СДСМ да се дигне на нозе и да се врати на власт......смеење
Инаку за митингот...сите знаат, дури и јавно беше нагласено, дека се поканети само членовите од поблиската околина: Прилеп, Битола, Д. Хисар и Крушево....(пример: од Скопје имаше само два автобуса)....па така и бројката беше очекувана, колкава и да била....
Не гледам зошто на ваков митинг се очекува да се збори за економски планови, кога не се работи за предизборен митинг, туку едноставно за собир на кој се искажува незадоволство од вмровското владеење....
И викате Бранко цело време зборел против Кољо....чудна работа... кој знае оти така зборел....размислување
 
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,359 секунди.